CONGRESS MEMBERS

Search
A - Z list
National delegations
Secretary of delegations
Honorary members

STRUCTURES

Bureau
Chamber of Local Authorities
Chamber of Regions
Committees
Working Groups
Secretariat

POLITICAL GROUPS

EPP-CCE
SOC
ILDG
ECR
NR

PARTNERS

National Associations
International Associations
Observers

National delegation and Congress activities: RUSSIAN FEDERATION

18 Representatives / 18 Substitutes

Vademecum

 
 
Chamber of Local Authorities
NAME REP/SUB GROUP FUNCTIONS
Mr BELIKOV Vsevolod Rep PPE/CCE-EPP/CCE Head of the Finlyandskiy municipal district of the City of St-Petersburg. 
Mrs BESPALOVA Marina Rep PPE/CCE-EPP/CCE Head of Ulyanovsk City, Cairperson of Ulyanovsk Deputy City Council. 
Mr CHERNISHEV Mikhail Rep PPE/CCE-EPP/CCE Mayor, City of Rostov-on-Don. 
Mr GULEVSKIY Mikhail Rep ILDG Head of the City of Lipetsk, Lipetsk Region. 
Mr MISHCHERYAKOV Yuri Rep ILDG Head of the city of Orenburg. 
Mrs PILIUS Nataliia Rep ILDG Head of the Shchekino municipal district of the Tula Region. 
Mr ROGOV Viacheslav Rep ILDG Member of Petushinksy Municipal District Deputies Council, Vladimirskaya Region. 
Mr SOKOLOV Alexander Rep PPE/CCE-EPP/CCE Mayor of the city of Khabarovsk. 
Mrs VOKUEVA Liudmila Rep ILDG Head of Mustozerky Village, Nenets Autonomous Region. 
Mrs BELYH Irina Sub PPE/CCE-EPP/CCE Head of Meschanskoe City Council, City of Moscow. 
Mrs BELYSHEVA Ludmila Sub SOC Deputy Chairperson of Lukhovitsy Town Deputies Council, Moscow Region. 
Mrs BOLTENKO Nadezhda Sub PPE/CCE-EPP/CCE Chairperson of the Duma of the city of Novosibirsk. 
Mr GRACHEV Ivan Sub SOC Head of Mtsensk Municipal District, Orlov Region. 
Mrs KUROCHKINA Olga Sub SOC Member of Shugozersk Village Deputies Council, Tikhvin Municipal District, Leningrad Region. 
Mr LEBEDEVICH Valeriy Sub PPE/CCE-EPP/CCE Head of Gubkinsky City, Yamal-Nenets Autonomous Region. 
Mr NOVIKOV Vladimir Sub PPE/CCE-EPP/CCE Head of the Artemovskiy municipal district of the Primorsky region. 
Ms POTAPOVA Nadezda Sub ILDG Head of Okulovsky Municipal District, Novgorod Region. 
Ms ROMASHOVA Tamara Sub SOC Chairperson of Kozhevnikovsky Municipal District Deputies Council, Tomsk Region. 
 
Congress members without the right to vote in the Chamber of Regions have their names followed by the sign *.
 
Chamber of Regions 
NAME REP/SUB GROUP FUNCTIONS
Mr CHERNETSKIY Arkady Rep SOC Representative of the Council of the Federation of the Legislative body of the State power of the Sverdlovsk Region. 
Mrs DRAGUNKINA Zinaida Rep PPE/CCE-EPP/CCE Representative of the Duma of the Moscow City to the Council of the Federation of the Federal Assembly of the Russian Federation. 
Mrs KOMAROVA Natalia Rep PPE/CCE-EPP/CCE Governor of the Khanty-Mansiysk - Yugra Autonomous Okrug. 
Mr MUKHAMETSHIN Farid Rep ILDG Chairman, State Council (Parliament) Republic of Tatarstan. 
Mrs ORLOVA Svetlana Rep PPE/CCE-EPP/CCE Governor of Vladimir Region. 
Mr USS Alexander Rep PPE/CCE-EPP/CCE Chairman, Krasnoyarsk Regional Legislative Assembly. 
Mr VARNAVSKIY Vladimir Rep ILDG Chairman, Omsk Regional Legislative Assembly. 
Mr ZZ REP CPR (RUSSIAN FED) - Rep NI-NR
Mr ZZ REP CPR (RUSSIAN FED) - Rep NI-NR
Mr BORISOV Alexander Sub PPE/CCE-EPP/CCE Representative to the Council of the Federation of the Legislative body of State power of the Pskov Region. 
Mr KARLIN Aleksandr Sub PPE/CCE-EPP/CCE Governor of the Alta´ Region. 
Mr KHOROSHAVIN Alexander Sub PPE/CCE-EPP/CCE Governor of the Sakhalin Region. 
Ms KOSTKINA Lyudmila Sub NI-NR Chairperson of Standing Committee for Social Policy and Health of the Legislative Assembly of the City of Saint-Petersburg. 
Mr LISOVSKY Sergey Sub SOC Representative of the Duma of the Kurgan Region to the Council of the Federation of the Federal Assembly of the Russian Federation. 
Mr MOROZOV Serguei Sub PPE/CCE-EPP/CCE Governor of the Ulyanovsk Region. 
Ms ORGEEVA Marina Sub PPE/CCE-EPP/CCE Chairperson of the Kaliningrad Regional Duma. 
Mr SHUBIN Igor Sub ILDG Representative of the Perm Regional Legislative Assembly to the Council of the Federation of the Federal Assembly of the Russian Federation. 
Mr ZZ SUP CPR (RUSSIAN FED) - Sub NI-NR
 
Head of delegation 
Mrs Svetlana ORLOVA (working language= Anglais)
-
103426 MOSCOW
RUSSIAN FEDERATION
Tel: +7 495 692 6174  Mob.:
Fax: +7 495 692 65 27
E-mail: 6926174@mail.ru
Deputy Head of Delegation 
Mr Vsevolod BELIKOV (working language= Anglais)
93A Metallistov prospect
195221 ST PETERSBURG
RUSSIAN FEDERATION
Tel: +7 812 544 58 41  Mob.:
Fax: +7 812 5445841
E-mail: juliaslav@mail.ru
http://www.sovetmo-spb.ru
Secretariat of delegation 
Mrs Victoria BRAILITSA (working language= Anglais)
Russian National Congress of Municipalities (RNCM), 6 Zubovskaya Street, Suite 314
119121 MOSCOW
RUSSIAN FEDERATION
Tel: + 7-916-900-3033  Mob.:
Fax:
E-mail: admin@rncm.ru
Mr Nikolai KARTSEV (working language= Anglais)
Counsellor, Committee of International Affairs, Council of Federation, Bol. Dmitrovka 26
103426 MOSCOW
RUSSIAN FEDERATION
Tel: +7 495 203 90 56  Mob.:
Fax: +7 495 203 98 40
E-mail: cfclra@senat.gov.ru
Mr Vladimir LEBEDENKO (working language= Anglais)
Department for relations with the Subjects of the Federation, the Parliament, Public & Political Organizations, 57 Arbat
119200 MOSCOW
RUSSIAN FEDERATION
Tel: +7 499 244 35 70  Mob.:
Fax: +7 499 244 44 78
E-mail: vlad.lebedenko@mail.ru
Mr Viktor PANKRASHCHENKO (working language= Anglais)
Russian National Congress of Municipalities (RNCM), 6 Zubovskaya Street, Suite 105
119121 MOSCOW
RUSSIAN FEDERATION
Tel: + 7 495 229 00 58  Mob.:
Fax: + 7 495 229 00 58
E-mail: ceo@rncm.ru
 
MONITORING
 
RAPPORTEURS
Mr ANDERSEN Knud - DENMARK - RILDG16/12/200915/04/2010
Mr NEWBURY Christopher - UNITED KINGDOM - PPE/CCE-EPP/CCE16/12/200915/04/2010
 
ACTIVITES
Congress delegation on a second monitoring visit to Russia  14/04/2010 15/04/2010
Monitoring of local and regional democracy in Russia  16/12/2009 17/12/2009
 
RECOMMANDATIONS
Recommendation 297 ( Local and regional democracy in the Russian Federation   28/10/2010
Recommendation 143 ( Recommendation 143 (2004) on local and regional democracy in the Russian Federation  26/05/2004
Recommendation 30 (1 Recommendation 30 (1997) on the state of local self-government and federalism in Russia   03/06/1997
 
RESOLUTIONS
Resolution 171 (2004 Resolution 171 (2004) on local and regional democracy in the Russian Federation  26/05/2004
Resolution 51 (1997) Resolution 51 (1997) on the state of local self-government and federalism in Russia   03/06/1997
 
RAPPORTS
CG(19)11 Local and regional democracy in the Russian Federation   11/10/2010
CG (11) 5 Part II Local and regional democracy in the Russian Federation  04/05/2004
CG/BUR (5) 145 Report of the visit by the clrae delegation to the Russian Federation (12 and 13 April 1999)  07/05/1999
CG (4) 4 Part II Report on the State of Local Self-Government and Federalism in the Russian Federation  14/05/1997
 
ELECTION OBSERVATION
 
REPORTS
CG/BUR (12) 99 E / 1 Report on the fact-finding mission to the Chechen republic (26-28 November 2005)  10/02/2006
CG/BUR (6) 117 Report of the Congress delegation on the observation of elections in Vladivostok (Russian Federation) (19 December 1999)  19/01/2000
CG/CP (1) 27 E Report in mission to Krasnodar (Federation fo Russia) to observe municipal elections (17 to 21 November 1994)  05/08/1998