National delegations to the Congress are under renewal. The new delegations will be online on 19 October 2016.
Yearbook of national delegations (PDF)

CONGRESS MEMBERS

Search
A - Z list
National delegations
Secretary of delegations
Honorary members

STRUCTURES

Bureau
Chamber of Local Authorities
Chamber of Regions
Committees
Working Groups
Secretariat

POLITICAL GROUPS

EPP-CCE
SOC
ILDG
ECR
NR

PARTNERS

National Associations
International Associations

National delegation and Congress activities: SWITZERLAND

3 Representatives / 3 Substitutes

Vademecum

 
 
Chamber of Local Authorities
NAME REP/SUB GROUP FUNCTIONS
Mr HIRS Beat Rep ILDG Gemeindepräsident von Rorschacherberg. 
Mrs HUNZIKER Lelia Rep SOC Membre du Conseil général de la ville d'Aarau. 
Mr WEHRLI Laurent Rep ILDG Conseiller municipal à Montreux (Vaud). Député au Grand Conseil du Canton de Vaud. 
Mrs CHEVALLEY Christine Sub NI-NR Syndic de Veytaux, Canton de Vaud. 
Mr GHISLETTA Dario Sub SOC Conseiller communal suppléant de Bellinzona. 
Mrs HOLLINGER Marianne Sub ILDG Présidente de la Commune de Aesch. 
 
Congress members without the right to vote in the Chamber of Regions have their names followed by the sign *.
 
Chamber of Regions 
NAME REP/SUB GROUP FUNCTIONS
 
Head of delegation 
Deputy Head of Delegation 
Mr Beat HIRS (working language= Anglais)
Goldacherstrasse 67
9404 RORSCHACHERBERG
SWITZERLAND
Tel: +41 71 858 30 56  Mob.:
Fax: +41 71 850 93 00
E-mail: beat.hirs@rorschacherberg.ch
Secretariat of delegation 
Mr Aaron EGOLF (working language= Anglais)

 

Tel:   Mob.:
Fax:
E-mail: aaron.egolf@eda.admin.ch
 
MONITORING
 
RAPPORTEURS
Mr VAN CAUWENBERGHE (EXPERT) Jean-Claude - BELGIUM - - NI-NR | 25/05/2009 to 27/05/2009
 
ACTIVITES
Monitoring of regional democracy in Switzerland  25/05/2009 27/05/2009
 
RECOMMANDATIONS
RECOMMENDATION 285 ( Regional democracy in Switzerland  19/03/2010
 
RAPPORTS
CPR(18)2 Regional democracy in Switzerland  01/03/2010