Herwig Van Staa, Président de la Chambre des régions du Congrès du Conseil de l'Europe BIOGRAPHY

Herwig van Staa, President of the Congress

Austria, EPP/CCE

Statute within the Congress

Herwig van Staa was born on 10 June 1942 at Linz in Upper Austria („Oberösterreich“). His father, who came from the Rhine area, worked as a technician in the steelworks in Linz and died in a sick bay in 1943 after military action on the Eastern front. His mother came from an Austrian family and worked as a midwife.

Herwig van Staa attended primary school in Bad Leonfelden (Mühlviertel) and completed his secondary school studies in Wels, where he passed his `A' levels in 1960.

Herwig van Staa has been living in Innsbruck since 1960. He studied law, social and economic science, folklore, sociology and medicine. He completed his studies with the following titles: Ph.D., LL.D., Mag.rer.soc.oec.

During his studies, he was an active member in Catholic organisations and held a mandate of the Austrian Students´ Association. He also took an active part in social and environmental issues. He was co-founder and first chairman of the Association for Construction and Promotion of Health and Social Districts in the Tyrol.

From 1970 onwards, Herwig van Staa was managing director of the Institute for Rural Development, working especially in the field of social and regional research. In 1974 he became University assistant at the Institute for Alpine Agriculture and Forestry at the University of Innsbruck and has been assistant professor and head of this institute since 1980.

Assisted by Ing. Josef Willi he established the internationally renowned Research Department for Agricultural Ecology at the Institute. Since 1976, he has also been a contract teacher for social science at the Academy of Social Work.

In 1989 he was elected member of the town council of Innsbruck. In December 1993, together with other like-minded members of this council he founded the political association « For Innsbruck ».

On 24 April 1994, the next elections of the municipal council of Innsbruck took place. Herwig van Staa and his « For Innsbruck » movement came out as surprising winners and, as a result, he was elected Mayor of Innsbruck by the town council with a majority of 35 out of 40 votes.

In October 2002, he was elected Governor of the Tyrol Region, in October 2003 he was re-elected Governor. Since the 1st of July 2008 Herwig van Staa has been President of the Regional Parliament of the Tyrol.

In spring 1995, he was elected Vice-President of the Austrian Towns Association. Since July 1995, he has been President of the Austrian Town Platform for the Austrian People's Party and President of the European Local and Regional Government Association of the European People's Party.

In July 1996, he was elected Vice-President of the Chamber of Local Authorities of the Congress of Local and Regional Authorities of Europe (CLRAE) within the Council of Europe.

In 1998, he became President of the Chamber of Local Authorities of the CLRAE.

In May 2002, he was elected President of the CLRAE.

From May 2004 till May 2006 he was Past-President of the CLRAE. In May 2006 he was elected Vice-President of the CLRAE, in May 2008 President of the Institutional Committee of the Chamber of Regions and in October 2010 President of the Chamber of Regions of the Congress.

In October 2012, he was elected President of the Congress of Local and Regional Authorities.

Since February 2004, he´s been Vice-President of the Committee of the Regions and leader of the Austrian delegation.

In November 2008 he was elected President of the Conference of Regional Legislative Assemblies of Europe (CALRE) for one year.

He has been married since 1974 with Luise, born Wallnöfer, whose father, Eduard Wallnöfer, was Governor of the Tyrol Region. Herwig van Staa has one son and one daughter.

Apart from his family, politics and his profession as university teacher, Herwig van Staa is very interested in pictorial arts too. His favourite hobbies are reading and walking.