Nationality

www.coe.int/nationality


  Conventions
  Resolutions and Recommendations
  Expert reports
  Bulletin
  National legislation


  1st Conference
  2nd Conference
  3rd Conference

  4th Conference


  Meetings CJ-S-NAT (2008)
  Meetings CJ-NA (up to 2005)
  Bilateral co-operation activities


  Member states
  International organisations
  European Union Democracy Observatory on Citizenship (EUDO)

  Enacting European Citizenship (ENACT)

PĖR DISA NDRYSHIME NĖ LIGJIN NR. 8389, DATĖ 5.81998
LIGJ

NR. 8442, DATĖ 21.1.1999

“PĖR SHTETĖSINĖ SHQIPTARE”

Nė mbėshtetje tė neneve 81 dhe 83 pika 1 tė Kushtetutes, me propozimin e njė grupi deputetėsh.

KUVENDI

I REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ

Vendimi pėr njohjen e faktit tė heqjes dorė nga shtetėsia shqiptare mund te revokohet, kur vØwertetohet se ish-shtetasi shqiptar, me vet1edije, ka pėrdorur tė dhėna tė pasakta ose dokumente tė falsifikuara pėr lėnien e shtetėsisė.

Neni 16

Pėr tė miturit shtetėsia shqiptare mbaron kur tė dy prindėrit, tė dilėt, nga ana e tyre, kanė hequr dorė nga shtetėsia shqiptare, merren vesh qė edhe fėmija e tyre ta lėnė shtetėsinė shqiptare.
Edhe kur njėri prej prindėrve nuk ėshtė dakord qė femja tė humbasė shtetėsinė shqiptare, fėmijėsmund t’i hiquet shtetėsia, nėse ēmohet se njė gjė e tillė ėshtė nė dobi tė fėmijės dhe nėse fėmija ka apo do tė marrė njė shtetėsi tjetėr.
Fėmija i mitur e humbet shtetėsinė shqiptare kur birėsohet nga prindėr tė huaj dhe fiton, me kėtė rast, njė shtetėsi tė re.