Nationality

www.coe.int/nationality


  Conventions
  Resolutions and Recommendations
  Expert reports
  Bulletin
  National legislation


  1st Conference
  2nd Conference
  3rd Conference

  4th Conference


  Meetings CJ-S-NAT (2008)
  Meetings CJ-NA (up to 2005)
  Bilateral co-operation activities


  Member states
  International organisations
  European Union Democracy Observatory on Citizenship (EUDO)

  Enacting European Citizenship (ENACT)

Law No. 8389 (date 5.8.1998) – albanian version

[Fletorja Zyrtare, 1998, n° 21, p. 845]
 
LIGJ Nr. 8389, date 5.8.1998 PĖR SHTETĖSINĖ SHQIPTARE
 

Nė mbėshtetje tė nenit 16 tė ligjit nr. 7491, date 29.04.1991 “Pėr dispozitat kryesore kushtetuese”, me propozimin e Kėshillit tė Ministrave, Kuvendi Popullor I Republikės sė Shqipėrisė,

VENDOSI:

KREU I

DISPOZITA TĖ PĖRGJITHSHME

Neni 1

Shtetėsia shqiptare ėshtė njė lidhje e qėndrueshme juridke, qė shprehet nė tė drejtat dhe detyrat e ndėrsjellta tė personit fizik dhe tė shtetit shqiptar.
Shtetėsia shqiptare fitohet, rifitohet, humbet apo lihet nė pėrputhje me dispozitat e kėtij ligji, I cili respekton normat e parimet e njohura tė sė drejtės ndėrkombėtare nė ushėn e shtetėsisė tė pranuara nga Republika e Shqipėrisė.

Neni 2

Ėshtė shtetas shqiptar:

    a) ēdo person, I cili ka pasur shtetėsinė shqiptare deri nė hyrjen nė fuqi tė kėtij ligji;
    b) ēdo person, qė fiton shtetėsinė shqiptare nė bazė kėtij ligji.

Neni 3

Shtetasi shqiptar mundet tė jetė edhe shtetas I njė shteti tjetėr.

Neni 4

Askujt nuk mund t’I hiqet arbitrarisht shtetėsia shqiptare.
Ēdo shtetas shqiptar ka tė drejtė tė heqė dorė nga shtetėsia shqiptare me kusht qė tė ketė njė shtetėsi tjetėr, tė ketė fituar njė shtetėsi tjetėr apo t’I jetė garantuar nga organet kompetente tė shtetit tė juaj dhėnia e njė shtetėsie tjetėr.

Neni 5

Fitmi dhe rifitimi i shtetėsisė shqiptare, si dhe heqja dorė prej saj, nga tė miturit bėhet me miratimin e prindėrve. Ēdo ndryshim nė shtetėsinė e tė miturve, tė moshės 14-18 vjeē, {*846} bėhet duke marrė edhe pėlqimin e fėmijės.

KREU II

FITIMI I SHTETĖSISĖ SHQIPTARE

Neni 6

Shtetėsia shqiptrare fitohet me:
a) lindje;
b) natyralizim;
c) birėsim.

Neni 7

Fitimi i shtetėsisė me lindje

Njė fėmijė fiton shtetėsinė shqiptare me lindje nė rastet kur:
1. tė dy prindėrit, nė kohėn e lindjes sė fėmijės, janė shtetas shqiptarė;
2. njėri prej prindėrit, nė kohėn e lindjes sė fėmijės, ėshtė shtetas shqiptar dhe fėmija lind nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė. Pėrjashtohen rastet kur prindėrit, bashkėrisht, vendosin qė fėmija tė fitojė shtetėsinė e prindit tjetėr;
3. ka lindur jashtė territorit tė Republikės sė Shqipėrisė dhe njėri prej prindėrve ėshtė shtetas shqiptar, ndėrsa prindi tjetėr ėshtė me shtetėsi tė panjohur ose pa shtetėsi;
4. ka lindur jashtė territorit tė Republikės sė Shqipėrisė dhe njėri prej prindėrve ėshtė shtetas shqiptar, ndėrsa prindi tjetėr ka njė shtetėsi tjetėr, por tė dy prindėrit bien dakord qė fėmija tė marrė shtetėsinė shqiptare.

Neni 8

1. Njė fėmijė i lindur ose i gjetur brenda territorit tė Republikės sė Shqipėrisė merr shtetėsinė shqiptare nė rast se ai ėshtė lindur nga prindėr tė panjohur, dhe si pasojė fėmija do tė mbetej pa shtetėsi.

Nė rast se prindėrit e fėmijės bėhen tė njohur pėrpara se fėmija tė ketė arritur moshėn 14 vjeē, dhe ata janė me shtetėsi tė huaj, shtetėsia shqiptare mund tė hiqet mė kėrkesė tė prindėrve tė njohur ligjėrisht, me kusht qė fėmija tė mos mbetet pa shtetėsi si pasojė e kėtij veprimi.

2. Njė fėmijė i lindur Brenda territorit tė Republikės sė Shqipėrisė, nga prindėr me shtetėsi tjetėr, tė cilėt janė rezidentė tė ligjshėm nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, mund tė marrė shtetėsinė shqiptare me pėlqimin e tė dy prindėrve. {*847}

Neni 9

Marrja e shtetėsisė me natyralizim

Njė i huaj qė ka paraqitur kėrkesė pėr marrjen e shtetėsisė shqiptare me naturalizim e fiton atė nė rast se plotėson kushtet e mėposhtme:
1. Tė ketė mbushur moshėn 18 vjeē.
2. Tė ketė banuar ligjėrisht nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, nė mėnyrė tė vazhdueshme, pėr jo mė pak se 5 vjet.
3. Tė ketė banesė dhe tė disponojė tė ardhura tė mjaftueshme.
4. Tė mos ketė qenė ndonjėherė i dėnuar nė shtetin e vet apo nė Republikės sė Shqipėrisė ose nė ndonjė shtet tė tretė pėr vepra penale, pėr tė cilat ligji parashikon dėnime me jo mė pak se 3 vjet heqje lirie.
Pėrjashtim nga ky rregull bėhet vetėm nė ato raste kur vėrtetohet se dėnimi ėshtė dhėnė pėr motive politike.
5. Tė ketė njohuri, tė paktėn fillestare, tė gjuhės shqipe;
6. Pranimi i tij si shtetas shqiptar tė mos prekė sigurimin dhe mbrojtjen e Republikės sė Shqipėrisė;
7. Tė huajit, qė ka mbushur moshėn 18 vjeē, mund t’i jepet shtetėsia shqiptare me natyralizim edhe nė qoftė se nuk plotėson kushter e kėtij ligji, me pėrjashtim tė pikes 6, nė qoftė sė Republikės sė Shqipėrisė ka njė interes shkencor, ekonomik, kultujror dhe kombėtar.
Nė rast se personi ėshtė pa shtetėsi, kushtet e pikes 1, 3, 4 dhe 5 tė kėtij neni nuk merren parasysh.
Nė rast se i huaji vėrteton se ėshtė me origjinė shqiptare deri nė dy shkallė, qoftė edhe nga njėri prind, koha e qėndrimit nė Republikės sė Shqipėrisė, e pėrmendur nė pikėn 2 tė kėtij neni, duhet tė jetė tė paktėn vjet. Tė gjitha kushtet e tjera pėr fitimin e shtetėsisė shqiptare tė treguara nė kėtė nen, mbeten tė paprekura.

Neni 10

I huaji qė ėshtė i martuar me njė shtetas shqiptar prej jo mė pak se 3 vjetėsh, nė rast se sėshiron, mund tė fitojė shtetėsinė shqiptare me natuyralizim edhe nė qoftė se nuk plotėson kushtet e nenit 9, pikat 2 dhe 5. Nė kėtė rast i huaji duhet tė ketė banuar, nė mėnyrė tė vazhdueshme dhe tė ligjshme, nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė tė paktėn njė vit.

Neni 11

Nė rast se tė dy prindėrit fitojnė shtetėsinė shqiptare me natyralizim, fėmija i tyre, nėn moshėn 18 vjeē, kur jeton me prindėrit, bėhet gjithashtu shtetas shqiptar me kėrkesėn e prindėrve dhe me pėlqimin e fėmijės, nė qoftė se ky ėshtė nė moshėn 14-18 vjeē.
Nė rast se njėri prej prindėrve fiton shtetėsinė shqiptare, fėmija i tij nėn 18 vjeē bėhet shtetas shqiptar, nėse kjo kėrkohet nga tė dy prindėrit, ose nga njėri prej prindėrve kur prindi tjetėr ėshtė pa shtetėsi dhe fėmija ka vendbanimin nė Republikės sė Shqipėrisė. {*848}

Neni 12

Fitimi i shtetėsisė me birėsim

Nė rast se dy prindėr me shtetėsi shqiptare birėsojnė njė tė mitur tė njė shtetėsie tjetėr apo pa shtetėsi, fėmija fiton shtetėsinė shqiptare.
I mituri i birėsuar e fiton shtetėsinė shqiptare edhe kur njėri prej prindėrve ėshtė shqiptar dhe tė dy prindėrit, nė ēastin e birėsimit, banojnė nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė sė Shqipėrisė, si dhe nė ēdo rast tjetėr kur fėmija rrezikon tė mbetet pa shtetėsi, si rezultat i birėsimit.

Neni 13

Revokimi i vendimit pėr dhėnien e shtetėsisė

Vendimi pėr dhėnien e shtetėsisėd shqiptare mund tė revokohet nėse vėrtetohet se i huaji ose personi pa shtetėsi, me vetėdije, kėrkesėn pėr marrjen e shtetėsisė shqiptare e ka bazuar nė tė dhėna tė pasakta ose nė dokumente tė falsifikuara.
Vendimi pėr marrjen e shtetėsisė shqiptare, i dhėnė nė kushtet e paragrafit tė mėsipėrm, revokohet edhe pėr fėmijėt nėn moshėn 18 vjeē tė cilėt e kanė fituar shtetėsinė sė bashku me prindėrit e tyre, duke pasur gjithnjė parasysh interesin e fėmijės, si dhe faktin qė fėmija tė mos mbetet pa shtetėsi.

Neni 14

Personi, i cili ka hequr dorė nga shtetėsia shqiptare pėr shkak tė premtimit pėr fitimin e njė shtetėr, e rifiton shtetėsinė shqiptare nė qoftė se nuk fiton shtetėsinė e premtuar Brenda njė kohe tė arsy6eshme.
Ėdhe nė kėtė rast bėhet njė kėrkesė dhe paraqiten dokumentet e nevojshme.

KREU III

MBARIMI I SHTETĖSISĖ SHQIPTARE

Neni 15

Shtetėsia shqiptare merr fund me kėrkesė tė personit, kur ai plotėson kushtet e mėposhtme:
1. Ka mbushur moshėn 18 vjeē.
2. Nuk mbetet pa shtetėsi si rezultat i heqjes dorė nga shtetėsia shqiptare, meqenėse ka shtetėsi tė huaj, fiton shtetėsi tė huaj ose garanton se do tė fitojė shtetėsi tė huaj.
3. Ėshtė resident nė njė shtet tė huaj.
4. Nuk ėshtė nė ndjekje penale pėr vepra penale, pėr tė cilat, sipas legjislacionit shqiptar, parashikohet denim me burgim jo mė pak se 5 vjet.
5. Nuk ka detyrime ligjore ndaj autoriteteve shtetėrore, personave juridqkė dhe fizikė.