Members of the European Committee of Social rights

(In order of precedence in accordance with Rule 8 of the Committee's Rules of procedure)

[Last update:  06/02/2015]

Mr Giuseppe PALMISANO (Italian)

President
Professor of International Law and EU law
Director of the Institute for International Legal Studies National Research Council of Italy,
Rome (Italy)

Term of Office: 31/12/2016

Mrs Monika SCHLACHTER (German)

Vice-President
Professor of Civil Law, Labour and International Law
Director of Legal Studies
Institute for labour law and industrial relations in the European Community
University of Trier (Germany)

Term of Office:  31/12/2018

Mr Petros STANGOS (Greek)

Vice-President
Professor of European law
Holder of the Jean Monnet Chair "European human rights law"
School of Law, Department of International studies
Aristotle University, Thessaloniki (Greece)

Term of Office: 31/12/2020

Mr Lauri LEPPIK (Estonian)

General Rapporteur

Professor of Social Policy
Tallinn University (Estonia)


Term of Office:  31/12/2016

Mr Colm O'CINNEIDE (Irish)

Reader in Law
Faculty of Laws
University College, London (United Kingdom)

Term of Office:  31/12/2016

Mrs Birgitta NYSTRÖM (Swedish)

Professor of Private Law, especially Labour Law
Faculty of Law
University of Lund (Sweden)


Term of Office:   31/12/2018

Mrs Elena  MACHULSKAYA (Russian)

Professor
Department of Labour and Social Law
Lomonosov State University, Moscow (Russian Federation)


Term of Office : 31/12/2016

Mrs Karin LUKAS (Austrian)

Senior Legal Researcher and Head of Team
Ludwig Boltzmann Institute of Human rights, Vienna (Austria)


Term of Office : 31/12/2016

Mrs Eliane CHEMLA (French)

Conseillère d'Etat, Conseil d'Etat, Paris (France)

Term of Office : 31/12/2018
 

 

Mr József HAJDÚ (Hungarian)

Dean for International Affairs and Science
University of Szeged (Hungary)

Term of Office: 31/12/2018

Mr Marcin WUJCZYK (Polish)

Assistant Professor in labour law and social policy
Jagiellonian University, Cracow (Poland)

Term of Office: 31/12/2018

Mrs Krassimira SREDKOVA (Bulgarian)

Professor of Labour Law and Social Security
University of Sofia (Bulgaria)

Term of Office : 31/12/2020

Mr Raul CANOSA USERA (Spanish)

Professor of Constitutional Law
University Complutense, Madrid (Spain)

Term of Office: 31/12/2020

Mrs Marit B. FROGNER (Norvegian)

Judge
Labour Court of Norway, Oslo (Norway)

Term of Office: 31/12/2020

Mr François VANDAMME (Belgium)

Former Director International Affairs, Federal Public Service Employment, Labour and Social Dialogue, Brussels (Belgium)

Former visiting professor, College of Europe (Bruges, 1998-2012, "Enjeux sociaux et gouvernance de l'Europe")

Former invited "Maître de conférences" (2008-2014) in Labour Law, Catholique University of Louvain, Louvain-la-Neuve, (Belgium)

 

Term of Office: 31/12/2020