Ministers' Deputies decisions [08/09/2003]

During their meeting on 9 September the Deputies adopted a series of recommendations in the justice sector. They reelected Petros Michaelides (Cyrpus) and Florin Alexandru Stanescu (Romania) as members of the Committee against Torture. M. Michaelides is a lawyer. His new mandate will start on 1 December 2003 and finish on 19 December 2007. M. Stanescu is a forensic doctor. His new mandate started on 9 September 2003 and will end on 19 December 2007.  
 

Décisions des Délégués des ministres [08/09/2003]

Au cours de leur réunion du 9 septembre, les Délégués ont adopté une série de recommandations dans le secteur de la justice. Ils ont réélu Petros Michaelides (Chypre) et Florin Alexandru Stanescu (Roumanie) comme membres du Comité pour la prévention de la torture. M. Michaelides est un juriste. Son nouveau mandat prendra effet au 1 décembre 2003 et se poursuivra jusqu'au 19 décembre 2007. M. Stanescu est médecin légiste. Son mandat a pris effet au 9 septembre 2003 et se poursuivra jusqu'au 19 décembre 2007.