Committee of Ministers Chairmanship – Poland : November 2004 – May 2005 

Curriculum vitae

Adam Daniel Rotfeld, Ph. D., Professor, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Poland

Born 4th March 1938.

Activities.
Since 1989 Leader of the Project on Building a Co-operative Security System in and for Europe at the Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI). Appointed as Director of SIPRI from 1 July 1991 and re-elected in 1996 for the second term (up to June 2002).

Published and edited more than 20 monographs and over 300 articles. Initially focused on the legal and political aspects of relations between Germany and Central and East European states after World War II (recognition of borders, the Munich Agreement and the right of self-determination) and the multilateral process of security and cooperation in Europe initiated in Helsinki. After the end of the cold war co-edited with Walther Sttzle the volume: Germany and Europe in Transition (OUP 1991).

Since then his publications are mainly focused on human rights, cooperative security, CSBMs, multilateral security structures (NATO, EU, OSCE) and political and legal aspects of the security system in Europe. Editor of the SIPRI Yearbook: Armaments, Disarmament and International Security since 1991. He has written more than 20 chapters on global and regional security systems and European and transatlantic security structures for the SIPRI Yearbook.

Co-chaired with Professor Daniel Tarschys, Secretary-General of the Council of Europe and Chairman of the SIPRI Governing Board, the Independent Working Group on A Future Security Agenda for Europe (1994-1996). With Dr Ian Anthony, SIPRI Project Leader, prepared the The Stockholm Agenda for Arms Control (report based on the Rapporteur's Statement at the SIPRI Nobel Symposium on A Future Arms Control Agenda, 1-2 October 1999) and co-edited the volume: A Future Arms Control Agenda (2001). His most recent report, The New Security Dimensions: Europe after the NATO and EU Enlargements, was published in June 2001.

Professional Appointments.
Between 1961-1989 member of the staff of the Polish Institute of International Affairs (PISM), initially as an editor of the monthly International Affairs (Warsaw) and since 1978 Head of the European Security Department.
Since 1989 at SIPRI as Project Leader and Director of the Institute (from 1 July 1991). Participated in many multilateral negotiations on international security issues. In his capacity as Director of SIPRI, appointed in 1992 as Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office to elaborate the settlement of the conflict in the Trans-Dniester region of Moldova; the recommended basic principles for the political solution of the conflict in his report were approved by the OSCE Council of Ministers and conflicting parties.
June 2002 - Under-Secretary of State, Ministry of Foreign Affairs

June 2003 - Secretary of State, Ministry of Foreign Affairs.

Education.
Studied international law and diplomacy in Warsaw (1955-1960). Ph. D. dissertation on the right of self-determination of peoples in modern international law at Jagiellonian University, Krakow (1969).
In 1984-85 resident fellow of the Institute of East-West Security Studies (IEWSS), New York. Habilitation on European Security System in Statu Nascendi. Professor at the Warsaw University appointed by the President of Poland in 2001.

Memberships. Member of different academies and boards, for example the Royal Swedish Academy of War Studies (appointed in 1996), the Governing Board of the Hamburg Institute for Peace Research and Security Policy at the University of Hamburg (IFSH, appointed in 1995), the Advisory Board to UNESCO Studies on Peace and Conflict (since 1993), Advisory Board of Geneva Centre for the Democratic Control of Armed Forces (DCAF, appointed in 2001), and many other research centers. Since 2001 member of the National Security Council of Poland.